Fundusze inwestycyjne to efektywny sposób pomnażania oszczędności niezależnie od horyzontu inwestycyjnego i poziomu akceptowanego ryzyka inwestycyjnego.
To oferta zarówno dla osób, które chcą zarabiać więcej niż na lokatach bankowych, jak i dla tych, które poszukują nowych i nietypowych możliwości inwestycyjnych. Dzięki wyjątkowej różnorodności, fundusze umożliwiają inwestowanie na wielu rynkach, w różne sektory i branże gospodarki. Dzięki funduszom możesz na przykład zostać pośrednio właścicielem akcji największych spółek giełdowych krajowych i zagranicznych.
Ubezpieczenia inwestycyjne to skuteczna forma długoterminowego inwestowania połączonego z ochroną ubezpieczeniową.
To oferta dla osób poszukujących możliwości korzystnego ulokowania już posiadanych oszczędności i systematycznego zwiększania ich wartości dzięki inwestycjom w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Ubezpieczenia inwestycyjne to także gwarancja szybkiego i sprawnego przekazania zainwestowanych środków najbliższym, w razie gdyby Ciebie zabrakło.
Indywidualne plany pomnażania oszczędności bazujące na funduszach inwestycyjnych.
Programy inwestycyjne to propozycja dla osób, które planują realizację swoich celów finansowych w perspektywie kilku, kilkunastu lat (np. edukacja dziecka lub dodatkowe środki na emeryturze) i chcą odkładać regularnie niewielkie kwoty, bądź dysponują znacznymi środkami, które chcą zainwestować na preferencyjnych warunkach.
Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK,to forma długoterminowego gromadzenia środków na cele emerytalne. PPK są dobrowolne dla pracowników, ale obligatoryjne dla pracodawców, zatrudniających przynajmniej jedną osobę, za którą odprowadzają składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS. Ustawa o PPK z 4 października 2018 roku weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.
Kto i ile wpłaca do PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe są finansowane ze składek pracownika oraz współfinansowane przez pracodawcę i Państwo wg poniższego schematu. Oszczędności zebrane na rachunkach PPK będą stanowiły w pełni prywatny i dziedziczony kapitał Pracownika
Jakie są obowiązkowe terminy przystąpienia?
Terminy przystąpienia do PPK są rozłożone na 2 lata i zależą od wielkości firmy (mierzonej liczbą osób zatrudnionych). Już od początku lipca b.r. obejmie największych pracodawców.
Z kim pracodawca zawiera umowy?
W celu utworzenia PPK pracodawca podpisuje dwie umowy: Umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową oraz Umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Obowiązujące terminy podpisania umów przedstawione są w tabeli poniżej.
Którzy pracownicy przystępują do PPK?
Pracownicy są zapisywani do Planu automatycznie. Umowa jest zawierana na rzecz osób w wieku do lat 55. Pracownicy w wieku od 55 do 70 lat mogą zawrzeć umową na własny wniosek. Nie zawiera się umowy o prowadzenie PPK na rzecz osoby, która ukończyła 70 lat.
© Copyright 2024 - Ubezpieczenia od A do Z - Ferdynand Pawlik. Wszelkie prawa zastrzeżone
Strona stworzona przez - SquareTech